Skip to content

378 River DrGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block72.01
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
30%
Improvement Value:$168,100
70%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012+1.7%
2024$7,878+8.4%
2023$7,270+2.2%
2022$7,112+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 7881, Page 348Recorded6/3/1996

Property Built

Built

Year Built: 1920