Skip to content

23 Willard StGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block72.02
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning1
Sq Footage1,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
49%
Improvement Value:$82,700
51%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+1.7%
2024$5,286+8.4%
2023$4,878+2.2%
2022$4,772+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

DeedBook 8033, Page 201Recorded1/9/1998

Property Built

Built

Year Built: 1910