Skip to content

164 Van Winkle AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block76.01
Lot53
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,395
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
33%
Improvement Value:$178,100
67%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,870+1.7%
2024$8,721+8.4%
2023$8,048+2.2%
2022$7,873+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920