Skip to content

41 Wessington AveGarfield, NJ 07026

Built 1918

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jun 21, 1985

Property Information

Block82
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,696
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
42%
Improvement Value:$206,200
58%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,783+1.7%
2024$11,585+8.4%
2023$10,692+2.2%
2022$10,459+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 6931, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1918