Skip to content

46 Summit AveGarfield, NJ 07026

Apartment

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block85
Lot58
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
34%
Improvement Value:$401,900
66%
Total Assessment$611,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,419+1.7%
2024$20,076+8.4%
2023$18,528+2.2%
2022$18,124+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 2587, Page 890Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 7754, Page 631