Skip to content

159 Van Winkle AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block87
Lot36.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
38%
Improvement Value:$125,200
62%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+1.7%
2024$6,654+8.4%
2023$6,141+2.2%
2022$6,007+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 7462, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920