Skip to content

33 Maitland PlGarfield, NJ 07026

Built 1927

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block89
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
50%
Improvement Value:$111,000
50%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+1.7%
2024$7,284+8.4%
2023$6,722+2.2%
2022$6,576+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 1625, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1927