Skip to content

189 Mac Arthur AveGarfield, NJ 07026

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2019

Property Information

Block94
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
41%
Improvement Value:$175,000
59%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+1.7%
2024$9,689+8.4%
2023$8,942+2.2%
2022$8,747+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924