Skip to content

175 Mac Arthur AveGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block94
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
20%
Improvement Value:$354,800
80%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,760+1.7%
2024$14,512+8.4%
2023$13,393+2.2%
2022$13,101+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8647, Page 294Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8542, Page 317Recorded1/21/2003

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7022, Page 17