Skip to content

237 Harrison AveGarfield, NJ 07026

Built 1890

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block95
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
44%
Improvement Value:$87,900
56%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+1.7%
2024$5,177+8.4%
2023$4,778+2.2%
2022$4,674+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 4739, Page 1760Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 3686, Page 571Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$66,199
DeedBook 1014, Page 485

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7110, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1890