Skip to content

167 Malcolm AveGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Aug 9, 1990

Property Information

Block98
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
45%
Improvement Value:$145,300
55%
Total Assessment$264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,813+1.7%
2024$8,665+8.4%
2023$7,997+2.2%
2022$7,823+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 7390, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1922