Skip to content

318 Union StLodi, NJ 07644

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block119
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
52%
Improvement Value:$141,000
48%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+2.3%
2024$9,595-0.9%
2023$9,680+0.6%
2022$9,622+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9131, Page 344Recorded8/18/2006

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8204, Page 499Recorded9/3/1999

Property Built

Built

Year Built: 1920