Skip to content

117 Lawrence AveLodi, NJ 07644

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block119
Lot37.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
62%
Improvement Value:$99,200
38%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+2.3%
2024$8,491-0.9%
2023$8,567+0.6%
2022$8,515+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 2531, Page 1623NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7979, Page 702NU CodeFamily (1)Recorded6/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1950