Skip to content

61 Lawrence AveLodi, NJ 07644

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block119
Lot65
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description1S-F-1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,902
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
34%
Improvement Value:$321,000
66%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,418+2.3%
2024$16,046-0.9%
2023$16,188+0.6%
2022$16,090+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,902DeedBook 9282, Page 175NU CodeFamily (1)Recorded3/30/2007

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8234, Page 184Recorded12/20/1999

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft13DeedBook 7652, Page 257Recorded11/17/1993