Skip to content

5 Marion AveLodi, NJ 07644

Built 1950

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block244
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,900
57%
Improvement Value:$120,200
43%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+2.3%
2024$9,242-0.9%
2023$9,323+0.6%
2022$9,267+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 3693, Page 290Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 2055, Page 2375Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 8891, Page 128NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 1950