Skip to content

136 Hamilton AveLodi, NJ 07644

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block248
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
54%
Improvement Value:$132,700
46%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+2.3%
2024$9,425-0.9%
2023$9,508+0.6%
2022$9,451+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 3031, Page 2245Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 2097, Page 2274Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9167, Page 82Recorded10/6/2006

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 7900, Page 857Recorded8/7/1996

Property Built

Built

Year Built: 1920