Skip to content

432 Fern AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block140
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SM4G 4 UNITS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,352
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
36%
Improvement Value:$518,800
64%
Total Assessment$807,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,659+3.8%
2024$16,053+7.5%
2023$14,936+2.2%
2022$14,611+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft4,352DeedBook 1672, Page 10Recorded5/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920