Skip to content

328 Kingsland AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1951

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block180
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SCBS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
59%
Improvement Value:$201,700
41%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+3.7%
2024$9,723-2.1%
2023$9,935+2.2%
2022$9,719+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 4847, Page 1746Recorded10/27/2022

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 2591, Page 2358Recorded4/20/2017

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 1256, Page 1373Recorded1/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951