Skip to content

708 Fifth AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 16, 2011

Property Information

Block43
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SAL
Dwellings2
ZoningR-A
Sq Footage1,853
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
57%
Improvement Value:$227,700
43%
Total Assessment$529,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,448+3.5%
2024$11,056+13.7%
2023$9,725+2.2%
2022$9,514+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,853DeedBook 822, Page 564Recorded9/2/2011

Property Built

Built

Year Built: 1955