Skip to content

265 Livingston AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2010

Property Information

Block67
Lot4.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5SF COL 1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,300
35%
Improvement Value:$509,200
65%
Total Assessment$783,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,235+3.4%
2024$15,697+3.3%
2023$15,200+2.2%
2022$14,870-5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$637,500

From:

To:

Sq Ft3,740DeedBook 303, Page 2195Recorded12/2/2009

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,200DeedBook 8107, Page 548NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/1998