Skip to content

104 Ridge Rd(Block 117 Lot 12.01)North Arlington, NJ 07031

Commercial

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block117
Lot12.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3.2LT STOREOF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
68%
Improvement Value:$144,000
32%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,469+1.6%
2024$23,104-7.5%
2023$24,974-0.9%
2022$25,210-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 9450, Page 331