Skip to content

107 Union Pl.North Arlington, NJ 07031

Last Sale Price
$614,000
Last Sale Date
Nov 29, 2019

Property Information

Block117
Lot50.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2CARGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
87%
Improvement Value:$15,600
13%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,560+2.2%
2024$2,505+7.1%
2023$2,340+3.1%
2022$2,269-2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$614,000
Sq Ft1,858DeedBook 3481, Page 1574Recorded1/29/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8295, Page 245