Skip to content

137 Morgan PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1935

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block135
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFR1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,300
65%
Improvement Value:$127,600
35%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+2.3%
2024$7,607-0.8%
2023$7,669+3.2%
2022$7,433-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935