Skip to content

128 Hendel AvenueNorth Arlington, NJ 07031

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block20
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFR 1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
53%
Improvement Value:$189,700
47%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+3.0%
2024$8,398+4.1%
2023$8,067+3.7%
2022$7,780-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8760, Page 14Recorded12/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1930