Skip to content

16 Arcadian Ave.(Unit C0103)Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$211,093
Last Sale Date
Apr 19, 2002

Property Information

Block106
Lot2
QualifierC0103
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SRC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
31%
Improvement Value:$187,600
69%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,006+0.3%
2024$3,995-12.9%
2023$4,588-11.7%
2022$5,193+21.7%
Property History

Property Sale

Sale
$211,093

From:

To:

DeedBook 8462, Page 820NU CodeAffiliated entity (3)Recorded4/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$156,200
DeedBook 7536, Page 674

Property Sale

Sale
$265,540
DeedBook 7467, Page 156

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7301, Page 705