Skip to content

154 Kennedy CourtParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block1307
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,100
60%
Improvement Value:$278,200
40%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,773+3.0%
2024$9,486+7.2%
2023$8,846+5.2%
2022$8,406+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 4565, Page 1117Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7455, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1961