Skip to content

72 Knollwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1308
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,100
53%
Improvement Value:$376,800
47%
Total Assessment$795,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,281+3.2%
2024$10,930+10.4%
2023$9,898+5.3%
2022$9,399+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950