Skip to content

170 Brookfield AveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$498,000
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block1403
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,519
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,600
63%
Improvement Value:$225,300
37%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+4.6%
2024$8,285+11.0%
2023$7,463+5.3%
2022$7,087-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$498,000

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 8714, Page 30Recorded8/12/2004

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 8194, Page 996NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1950