Skip to content

59 Lilac LaneParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block1405
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,238
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,400
33%
Improvement Value:$819,500
67%
Total Assessment$1,219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,391+2.9%
2024$16,895+9.3%
2023$15,457+5.5%
2022$14,655-15.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,090,000

From:

To:

Sq Ft3,238DeedBook 4907, Page 636Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 2068, Page 919NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft1,949DeedBook 9361, Page 113Recorded7/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 2002