Skip to content

143 Cumberland CourtParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$881,502
Last Sale Date
Jul 24, 2002

Property Information

Block1502
Lot1.14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionHARTFORD
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,129
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,900
34%
Improvement Value:$975,500
66%
Total Assessment$1,468,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,008+2.8%
2024$20,433+7.4%
2023$19,021+1.5%
2022$18,740-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$881,502

From:

To:

DeedBook 8495, Page 88NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/29/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001