Skip to content

205 Bennington TerraceParamus, NJ 07652

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block1503
Lot1.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,777
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$467,000
29%
Improvement Value:$1,149,700
71%
Total Assessment$1,616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,870+2.9%
2024$22,220+7.8%
2023$20,619+2.1%
2022$20,187-4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$930,547

From:

To:

DeedBook 8469, Page 821NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/14/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001