Skip to content

204 Bennington TerraceParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block1503
Lot1.07
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionOLYMPIA
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage5,462
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,900
27%
Improvement Value:$1,321,000
73%
Total Assessment$1,814,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,995+2.8%
2024$25,299+7.4%
2023$23,553+2.3%
2022$23,019-7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$992,363

From:

To:

DeedBook 8376, Page 853NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/27/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000