Skip to content

212 Van Buren DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$944,268
Last Sale Date
Feb 20, 2002

Property Information

Block1503
Lot1.23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionMONTGOMERY
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,102
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,600
34%
Improvement Value:$965,400
66%
Total Assessment$1,461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,899+2.8%
2024$20,327+7.4%
2023$18,920+1.5%
2022$18,644-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$944,268

From:

To:

DeedBook 8453, Page 290NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001