Skip to content

1 Scarlet Oak LaneParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$872,500
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
43%
Improvement Value:$537,500
57%
Total Assessment$937,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+2.8%
2024$12,950+7.4%
2023$12,053+4.5%
2022$11,533+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$872,500

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 4791, Page 371Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 1863, Page 2290Recorded2/17/2015

Property Sale

Sale
$542,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 8510, Page 117Recorded9/11/2002

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 8434, Page 446NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$521,410

From:

To:

DeedBook 8306, Page 815NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/13/2000