Skip to content

46 Thistle DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0046
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
45%
Improvement Value:$490,500
55%
Total Assessment$890,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,639+2.9%
2024$12,287+7.5%
2023$11,432+4.5%
2022$10,943+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 8457, Page 390NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001