Skip to content

130 Whitepine CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0130
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionBRETTONWOODS
Dwellings1
ZoningMFML
Sq Footage2,892
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
41%
Improvement Value:$577,300
59%
Total Assessment$977,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,891+2.8%
2024$13,511+7.4%
2023$12,579+4.5%
2022$12,034+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,892DeedBook 3938, Page 1779Recorded2/1/2021

Property Sale

Sale
$282,229

From:

To:

Sq Ft2,983DeedBook 8455, Page 821NU CodeFamily (1)Recorded3/25/2002

Property Sale

Sale
$585,095

From:

To:

DeedBook 8339, Page 74NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000