Skip to content

107 Twinberry CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block1603
Lot5.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$587,500
43%
Improvement Value:$792,100
57%
Total Assessment$1,379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,321+4.5%
2024$19,454+5.0%
2023$18,521+4.5%
2022$17,730-20.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$776,135

From:

To:

DeedBook 8339, Page 393NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000