Skip to content

109 Twinberry CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block1603
Lot5.04
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,147
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
44%
Improvement Value:$797,900
56%
Total Assessment$1,412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,558+4.8%
2024$19,615+5.1%
2023$18,665+4.6%
2022$17,850-4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$792,120

From:

To:

DeedBook 8327, Page 881NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000