Skip to content

258 Alpine DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$1,540,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block1605
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,189
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,200
32%
Improvement Value:$1,301,300
68%
Total Assessment$1,913,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,349+2.6%
2024$26,649+7.5%
2023$24,790+5.0%
2022$23,611-24.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,540,000

From:

To:

Sq Ft7,189DeedBook 3322, Page 509Recorded8/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 8063, Page 330Recorded5/5/1998