Skip to content

17 Mulberry CourtParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1703
Lot1.01
QualifierC0017
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
44%
Improvement Value:$518,200
56%
Total Assessment$918,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,039+2.9%
2024$12,677+7.5%
2023$11,796+4.5%
2022$11,289+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 4674, Page 1688Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 3664, Page 1016NU CodeFamily (1)Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 2123, Page 618Recorded12/7/2015

Property Sale

Sale
$528,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 8517, Page 240NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/7/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002