Skip to content

102 Scarlet Oak LaneParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block1703
Lot1.01
QualifierC0102
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
44%
Improvement Value:$510,000
56%
Total Assessment$910,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,916+2.9%
2024$12,553+7.5%
2023$11,672+4.5%
2022$11,168+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 8672, Page 552Recorded4/13/2004

Property Sale

Sale
$552,000

From:

To:

DeedBook 8539, Page 325Recorded1/9/2003

Property Sale

Sale
$477,825

From:

To:

DeedBook 8430, Page 786NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/24/2001

Property Sale

Sale
$485,600

From:

To:

DeedBook 8430, Page 786NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001