Skip to content

114 Scarlet Oak LaneParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$758,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block1703
Lot1.01
QualifierC0114
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
46%
Improvement Value:$476,600
54%
Total Assessment$876,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,436+2.9%
2024$12,086+7.5%
2023$11,241+4.5%
2022$10,760+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$758,000

From:

To:

DeedBook 8873, Page 177Recorded8/18/2005

Property Sale

Sale
$514,650

From:

To:

DeedBook 8431, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001