Skip to content

83 Poplar DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$918,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block1703
Lot1.07
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
34%
Improvement Value:$1,150,600
66%
Total Assessment$1,735,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,452+4.0%
2024$24,475+5.4%
2023$23,214+4.6%
2022$22,194+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$918,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 935, Page 2187Recorded1/19/2012

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 8790, Page 581Recorded3/15/2005

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

DeedBook 8516, Page 466NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002