Skip to content

88 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block2105
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,400
41%
Improvement Value:$571,100
59%
Total Assessment$967,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,777+2.9%
2024$13,390+7.4%
2023$12,471+5.4%
2022$11,830-12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000

From:

To:

Sq Ft3,178DeedBook 2784, Page 295Recorded11/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971