Skip to content

152 Broad View TerParamus, NJ 07652

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block2508
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,500
58%
Improvement Value:$296,100
42%
Total Assessment$707,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955+2.8%
2024$9,681+8.4%
2023$8,928+5.2%
2022$8,490+17.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,978DeedBook 5582, Page 211Recorded8/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1965