Skip to content

166 Clover RoadParamus, NJ 07652

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block2606
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$426,900
59%
Improvement Value:$296,900
41%
Total Assessment$723,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+2.9%
2024$9,756+8.9%
2023$8,961+5.2%
2022$8,517+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 5666, Page 91Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft1,550DeedBook 5566, Page 1539Recorded8/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1953