Skip to content

208 Lawrence DrParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block2609
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,100
67%
Improvement Value:$208,800
33%
Total Assessment$623,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362+3.4%
2024$8,090+10.1%
2023$7,350+5.4%
2022$6,971+9.1%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-002933-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950