Skip to content

150 Village Circle EParamus, NJ 07652

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block2708
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,812
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,000
58%
Improvement Value:$267,100
42%
Total Assessment$634,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+3.2%
2024$8,728+7.3%
2023$8,134+8.7%
2022$7,484+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft3,812DeedBook 5705, Page 460Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 5405, Page 1136Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 222, Page 2281Recorded8/25/2009

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 8468, Page 464Recorded5/9/2002

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 8329, Page 95NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2000

Property Built

Built

Year Built: 1955