Skip to content

15 Hemlock DrParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block3203
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
30%
Improvement Value:$941,700
70%
Total Assessment$1,348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,937+2.7%
2024$18,440+7.9%
2023$17,082+1.5%
2022$16,834+98.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 2881, Page 1679Recorded3/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018