Skip to content

170 Frank LaneParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2004

Property Information

Block3303
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,600
45%
Improvement Value:$524,900
55%
Total Assessment$948,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,307+2.8%
2024$12,948+8.5%
2023$11,939+5.2%
2022$11,347-5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$401,900

From:

To:

DeedBook 7961, Page 497NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/7/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997